20 NOV, 2014 • Opinie VNO-NCW

Geef ondernemerschap in de zorg de ruimte

Zou de gemiddelde volwassen Nederlander weten dat hij of zij eigenlijk geen 100 euro, maar ruim 400 euro per maand aan zorgkosten betaalt? Waarschijnlijk niet. Dat bedrag zit namelijk verstopt in allerlei belasting- en premiebetalingen.

Maakt dat iets uit? Jazeker, want als er zoveel kosten verborgen blijven voor de consument, zal er nooit een normale marktwerking in de sector ontstaan. Dat is een gemiste kans in een tijd dat we ons hoofd breken over het groeivermogen van de Nederlandse economie. Daarbij wordt nog wel eens over het hoofd gezien dat onze gezondheidszorg hieraan ook een belangrijke bijdrage kan leveren. Maar dan moet er wel meer ruimte komen voor ondernemerschap in de zorg.

Hier laten we nog groeikansen liggen. Om de zorgsector onderdeel te laten zijn van de Nederlandse welvaartsmotor moeten we deze bijzondere sector wat minder bijzonder gaan behandelen. Bijvoorbeeld door meer transparantie van de zorgkosten bij de burgers. En door wat minder collectief te regelen voor de onderdelen waar de zorgconsumenten heel goed zelf keuzes kunnen maken.

De kabinetsmaatregelen om delen van de zorg te decentraliseren en dichterbij de eigen keuzes van de consument te brengen zijn een goed startpunt. Zo kan de Nederlandse zorgpraktijk met een beter ontwikkelde prijsbewuste zorgvraag ook een prima kraamkamer worden voor nieuwe zorginnovaties. En die zijn ook wereldwijd af te zetten. Dan is de zorg geen zorgenkindje meer maar kostwinner.

Handig: de wekelijkse Forum-alert

Meld je aan voor de nieuwsbrief en ontvang de gratis updates.

innovatiezorgkostenzorgsectorzvw (zorgverzekeringswet)